Про цікаве із життя довоєнного Тернополя

Друзі, знайомі, просто випадкові люди.. згадують про давній Тернопіль. Намагаюся, все що можу, записувати. Часто складається так, що це невдається зробити, бо люди комплексують, не хочуть розголосу або досі бояться сталінських часів. Як би там не було.. щиро вдячний, що мав нагоду дізнатися більше про наше рідне місто. Пишу те, що згадав.. Прошу не сприймати описане, як достовірну інформацію! То лише думки, спостереження і роздуми.

1. Свого часу на вулиці Руській виявили підземений хід. Він тягнувся віл аптеки №78 (Руська 23) до костелу (тепер ЦУМ). З прочитаного в старій пресі знаю, що хід існував під казначейством. Поточна доля ходу невідома. 

2. Перед казначейством (на Шевченка) якось ремонтували/змінювали/звужували чи то розширювали тротуар. Виявилося, що доріжка (відмостка) залита колосально міцним розчином. Зараз важко порівняти із сучасними марками.. За бабці Австрії будували на віки!

3. Напевне за союзу.. велися роботи на бульварі Шевченка. В секторі ближчому до площі виявили плиту, під нею тягнувся хід. Плиту повернули на своє місце, про випадок забули.

4. Можливо за союзу... проводили якісь роботи трактором на бульварі Шевченка. Виявили плиту.. під нею чимало побитих людей у синіх шинелях.. Плиту повернули назад, про випадок ніхто не згадував щоб не наживати собі проблем.

5. В повоєнні роки від рогатки тягнулися джерела, доволі потужні. Згадують, що вони утворювали потічок, який доходив аж до річки Серет по Живова, а потім Шептицького. Джерела остаточно знищено під час будівництва багатоповерхівки між Гайовою і Микулинецькою. 

6. Під час будівництва "Збруча" виявили давні австрійські колектори. Сталося це випадково. Одна із свай ніяк не хотіла забиватися.. розкопали.. на глибині кількох метрів.. 

7. На Театральному майдані існує давній каналізаційний колектор. Тих, хто в ньому бував вразила якість виконаних робіт та добротня цегла, яка перебуваючи у постійній вологості залишається цілою та неушкодженою. 

Дякую за розказане мені. Посилань не роблю, бо згоди на це не отримав. 

Немає коментарів:

Дописати коментар