Реконструкція площі Героїв Євромайдану у Тернополі. Магістерська-дипломна робота Солоніна В.Б.


Міністерство освіти і науки України

Національний університет «Львівська політехніка»

Інститут архітектури

Кафедра містобудування


Пояснювальна записка до магістерської кваліфікаційної праці на тему:

«Меморіальна функція в архітектурно-планувальній структурі міської площі (на приладі м.Тернополя)»


Виконав: студент групи МБДм-22

Солонін В.Б..

Керівник: 

проф., к.арх. Посацький Б. С.

.ст. викладач. Король Є.А.

Львів 2015 


(Скорочений варіант)

Міські площі - одне із великих спадків західного світу, джерело історичних відомостей про міста, які пройшли крізь століття, речовий доказ світського, релігійного і культурного життя населенння. Площі - синонім громадського місця для більшості наших предків і сучасників- описуются, починаючи з періоду Средніх віків, з того часу, як тільки появилося само слово і поняття "площа". Будучи невід"ємною частиною всієї бурної історії західної цивілізації і міста як її символа, площа розглядаєтся і як частина загальної міської структури, в склад якої вона входить, відображаючи еволюцію міста і демонструючи, навіть сьогодні, в еру глобалізації, свій зв'язок з соціальними і економічними перемінами в житті міст і країн.

Аналіз території 

Територія проектування знаходиться у центральній частині міста І охоплює один з історичних майданів ( торговиця збожа ) Тернополя, який розташований у мікрорайоні «Центр». Від майдану беруть початок вулиці Танцорова і Патріарха Мстислава. На майдані «Небесної сотні» що перебуває у стадії формування, виділяється споруда обласного краєзнавчого музею (архітектор Олег Головчак), яку було відкрито у 1982 році. Її оригінальний архітектурний об'єм обумовлений функціональним призначенням закладу культури. Поруч з музеєм будується (з 1987) обласна універсальна наукова бібліотека, проект якої розробив архітектор Олег Головчак ще в 1981 році. Ще з 1989 року на майдані «Небесної сотні» планували встановити монумент Соломії Крушельницькій ,проте він був встановлений на бульварі Шевченка. На початку 90-х працював кінотеатр «Україна» ,та після реконструкції в ньому відкрили торговий центр.

Територія знаходится серед кварталів з житловою забудовою .Проте виділяєтся декілька об'єктів торгово-офісного,освітнього,та громадського призначення.

Зокрема у південно східній частині є квартал з нерегулярною та хаотичною забудовою,та територія з "довгобудом "- обласною бібліотекою. Даний квартал за пропозицією ДІПМ "Містопроект" підлягає реконструкції території та переплануванню.

Дана територія має хорошу транспортну доступність,проте ,у багатьох місцях схема зв'язків несе хаотичний та неорганізований характер. Виділяются дві основні під'їдні магістралі :з півночі вул.Руська, з сходу вул. Шептицького.Безпосередньо до майдану примикають вул.П.Мстислава,Танцорова,Медова.

Майдан не є повністю пішохідним і немає чіткого розпланування трансп.-піш. звязків. Проте він є одним з найпотужніших транзитних вузлів міста та з'єднує центральне ядро з ринком.

Територія є досить щільно забудованою з середньою та багатоповерховою забудовою.

Майдан перебуває у стадії формування,через це простір є дисгармонійним та немає свого визначеного характеру та образу. Існує велика кількість некапітальних та стихійних об'єктів торгівлі . Також на півдні території є обласна школа мистецтв котра є дисгармонійною з навколишнім середовище. Практично частина будівель мають неестетичний вигляд та потребують реконструкції. Головною доміннантою виступає будівля Краєзнавчого музею та "довгобуд"-обласна бібліотека.

ПРОЕКТНА КОНЦЕПЦІЯ

Враховуючи останні події в нашій державі ,та задля вшанування пам’яті людей які «віддали» життя за краще майбутнє , запропоновано створення меморіального майдану пам’яті «Небесної сотні» у м.Тернополі. дане рішення прийняти також Тернопільською міською радою у 2014 році .Майдан перейменували в честь героїв«Небесної сотні» .Саме тому пропозиція що до розвитку проектних концепцій даного місця ще досі є актуальною.

При розробці були поставлені ряд завдань котрі мають враховуватись у даному проекті ,а саме:

-зробити комплексну схему вирішення транспортно пішохідних мереж.

-запропонувати якісне функціональне зонування (задля оптимізації функцій площі).

-розробити концепцію та візуальні вирішення майбутнього майдану.

-створити якісне міське середовище, лояльне та гуманне до людини та привабливе для відвідувачів. Також незабуваючи про головну роль майдану -меморіальну.

-розробити концепцію монумента пам’яті героїв «Небесної сотні».

Архітектурно-містобудівне вирішення

Перш за все потрібно було вирішити ряд транспортно-пішохідних завдань,оскільки дана територія перебуває у стадії формування, та має досить хаотичний та неорганізований характер використання. Було вирішено змінити транспортні потоки .Не менш важливою проблемою є паркування в даному місці.отож запропоновано за рахунок перепаду рєльєфу створити підземний паркінг під самим майданом. 

Взявши за головну вісь вул.П.Мстислава ,що з'єднує майдан з центральним ядром міста та має хороші видові характеристики,цю вісь продовжили у вигляді транзитного пішохідного коридору що розділяє зону озеленення майдану з зоною гром. будівель та споруд.

Завдяки даній схемі створено великий громадський пішохідний простір,котрий проходить по обох сторонах головної осі.

Проаналізувавши стан та якість забудови з'явились пропозиції що до розміщення , у східній частині від існуючого скверу ,музею пам’яті героїв «Небесної сотні» . котрий візуально замкне простір майдану та створить візуальний ефект замкнутого простору.

Монумент запропоновано створити на перетині головних візуальних осей у центральній частині майдану.

Сквер на Південому - заході порпонується збільшити та модернізувати. Це дасть змогу створити значну озеленену територію для відпочинку.

Споруду обласної бібліотеки (довгобуду) запропоновано реконструювати та на її базі створити сучасну бібліотеку ,медіа теку та інтерактивно-пізнавальний центр (дидактичний центр) .

Також у південо-східній частині майдану розроблено громадський простір у вигляді амфітеатру,для організації різного роду заходів та аматорських театрів, творчих колективів. Цей амфітеатр також буде використовуватися як місце урочистих зборів громади, та просто відпочинку.

Монумент має форму карти України з дзеркальним покриттям ,для відображання неба та людей (котрі є невідємною частиною держави).

На ньому знаходяться мідні колоски–кожен колосок відповідає особі котра загинула та регіону проживання.У південній частині меморіалу розташована стелла ,яку овінчує тризуб,як символ державності.

Модульна система мощення майдану розрахована на оптимальне місце перебування людини та гармоніює з сформованим навколишнім простором .Також запропоновано сучасну систему озеленення котра теж підкреслює форму майдану та створює зони для відпочинку.

Немає коментарів:

Дописати коментар