Любомира Бойцун про тернопільську Стару синагогу (XVII ст)


На Подолі жило чимало євреїв. Тому саме тут була старовинна синагога оборонного типу. Да-тується вона XVII ст. Але припускають, що її споруджено у більш ранній час. Легенда розповідає, що синагога така ж давня, як Тернопіль, а може, й давніша, бо її відкопали з-під землі. Але це тільки легенда.

Стара синагога на Подолі (стояла трохи вище від сучасного музичного училища) вражала довершеністю строгих готично-ренесансних форм. У її архітектурі відчувалася витонченість і виразний східний вплив. Кам'яна будівля божниці утворювала прямокутник зі стрілистими вікнами. Єдиною оздобою був аттик, прикрашений аркадою.

Власне, красу споруди, вишукану і стриману, творила цілісність форм, вільна від неконструктивних додатків. У своєму подорожньому щоденнику за 1672 рік мандрівник Ульріх фон Вердум писав, що такої гарної, збудованої з каменю синагоги він не бачив ніде у Польщі. Художню цінність становило внутрішнє оздоблення божниці. Це були оригінальної форми свічники, які доповнювали ажурне плетиво металевих елементів прикрас, старовинні гапти.

До синагоги прилягали вулиці Бабада і Старошкільна. їх назви пов'язані з історією єврейства Тернополя. Назва Старошкільна свідчила, що тут була стара єврейська школа-хейдер — попередниця школи Йосифа Перля. А Бабади — відома на Тернопіллі родина рабинів. Один із них — Герш Бабад — був служителем цієї старовинної божниці.

Ще одна вулиця (тепер Шашкевича) у цьому районі носила ім'я барона Моріца Гірша — єврейського філантропа, заснов ника доброчинної фундації для євреїв Галичини, Росії, Румунії.

НА ФУНДАМЕНТІ СИНАГОГИ СТОЇТЬ ПАРАЩУКА,2
КОЛИШНІЙ КОМБІНАТ,КОТЕЛЬНЯ, МАЙСТЕРНІ ХУДОЖНИКІВ-СКУЛЬПТОРІВ
Під час німецької окупації Тернополя стару синагогу спалили і зруйнували. У вирі вогню згоріли і єврейські книги ритуальних записів, які тут зберігалися. Рештки старовинної будівлі розібрано у роки післявоєнної відбудови міста.

Крім згадуваних Подільської Вищої і Нижчої до четвертої дільниці у 20—30-х роках XX століття входили також вулиці Бабада, Багата, Доли, Коротка, Лінде, Медова, Старошкільна, Вузька, Жидівська, барона Гірша, Чацького, Гусяча, Крива, Львівська-Гребля, Зацерковна і Срібна, а також торговиці худобою та збіжжям. Значна частина з них — невеликі вулички, що зникли з карти міста після Другої світової війни.

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Біля витоків. Поділ і Стара синагога" / ст53,54

Немає коментарів:

Дописати коментар