Тернопіль - Загребелля: локалізація замку на місцевості


Тему про замок / палац у Загробеллі розпочав Толік на Замки Тернопілля (Tarnopol-Skałat транзит). Все почалося з публікації витягу з Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej, Частина 1 За Grzegorz Rakowski, 2005:


І хоча dykepole не згоден з даною інформацією, але існує аналогічна на 253 сторінці 63 числа незалежного культорологічного часопису «Ї»: "На західному передмісті Тернополя, що зветься Загребелля, до Другої світової війни був маєток Кросновських, який належав їм від XV до другої половини XIX ст. Поблизу переправи через Серет стояв дерев’яний замочок, який на початку XVIII ст. замінили на мурований. У першій половині ХІХ ст. Марцін Вінцент Кросновський збудував у Загребеллі красивий класицистичний палац в оточенні розлогого парку." (Можливо, це просто переклад з польського джерела.) У цьому ж виданні знаходимо інформацію, що у 1925 році с.Загребелля [Zagrobella] було приєднане до Тернополя [Tarnopol].

Єдиним доступним на даний час документом із локацією замку є карта із видання«Карта Ф. фон Міга» (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини:


При співставленні кадастрових планів та карт 18-20 століть було встановлено орієнтовну локалізацію замку:


1. Палац
2. Костелик
3. Замок

Але при розвідці на місцевості,


у вказаному місці не виявлено ніяких ознак замку (0189):


Хоча на фото 0190 видніється підвищення з заокругленням


Пройшовши трішки далі натрапляю на підмурований схил,


котрий видно на фото 0191


Хоча, вірогідніше за все, ця підмурівка зроблена після ІІ СВ, виникло бажання подивитися "що там вгорі". Знову піднявшись на гору, на невеликій відстані від локації замку [1] на краю урвища [0191] натрапляю на цікаве "підвищення" [2] котре видно на світлинах 0192 (на задньому плані)


та 0193


Хоча, важко сказати чи це залишки замчиська чи особливості рельєфу...

1 коментар:

  1. На вул. Тбіліській стїть будинок моїх бабці з дідом. Колись чув від них, що коли вони тільки отримали там пляц під забудову, то, копаючи землю, вони знаходили підкови. І припускали, що там були конюшні.

    ВідповістиВидалити