Любомира Бойцун про першу тернопільську гімназію та пожертви для убогих


У глибині, за ощадною касою (Майдан Волі,2), що виросла на місці давнього будинку Стопчинського, в якому деякий час містились окремі класи першої у Тернополі гімназії, і Полковничими палатами лежала велика земельна ділянка, пожертвувана фонду убогих. 

Перші пожертвування для поліпшення долі злидарів міщани започаткували ще у 1762 році. Відав цим фондом аж до 1867 року римо-католицький парох, а потім фонд перейшов у відання магістрату. У 1878 році на пожертвуваній землі виріс дерев'яний будинок притулку для убогих, досить пристойний на ті часи. У час Першої світової війни будинок знищили.

Площі судилося стати свідком багатьох історичних подій. У 1848 році в Галичині було створено першу політичну українську організацію — Головну Руську Раду, яка найбільше спричинилася до відродження національного життя в краї. Очолив її єпископ Григорій Яхимович, а згодом — Михайло Куземський. Активними членами були: Іван Борисикевич, Михайло Малиновський та Теодор Леонтович. 15 травня того ж року у Львові вийшов перший номер "Зорі Галицької" як орган цієї політичної організації. Статут цього осередку розробив його заступник голови Головної Руської Ради Іван Борисикевич, священик з с. Увисла Гусятинського повіту, посол до державної ради і сейму був одним із перших, хто взявся створювати у великих містах Галичини філії Головної Руської Ради, названі тоді посестрами. Така філія утворилася в 1848 році у Тернополі. Головою окружної ради став о. Михайло Білинський.

Одним із пунктів програми Головної Руської Ради було формування руської гвардії. При Головній Руській Раді організували полк руських стрільців. До створення української гвардії взялися і в Тернополі, її хоругву освятили на площі Собєського, Пізніше вона зберігалася у Середній церкві. На одному боці хоругви був зображений хреститель Русі князь Володимир, на другому — герб Галицького князівства — лев, що спинається на скалу.

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Головна площа старомістя" / ст62,63

Немає коментарів:

Дописати коментар