Квітуча столиця Поділля напівзруйнована


Нелегка доля випала Тернополю протягом всієї історії. Не раз його руйнували і спустошували татарські і турецькі грабіжники. Смерчем пронеслася над містом Перша світова війна.

11 липня (за старим стилем) 1917 року російські війська покинули місто, і ввійшли німецькі. Внаслідок артобстрілів і нальотів авіації наступаючої армії та нищень і мародерств росіян під час відступу із 2285 житлових і громадських будівель повністю зруйновано 127 і частково — 70, із 538 господарських споруд повністю знищено 59, частково — 70. Ось який опис руйнації Першої світової залишив посол австрійського парламенту від Тернопільського повіту і добре знаний у місті громадський діяч Сидір Голубович у газеті "Українське слово" за 29 серпня 1917 року: "Зі львівського передмістя (читай, Загребелля, — автор) буквально нічого не стало... Церква поцілена гранатами. Нема ні одного дому, де були би всі вікна. Ринок уцілів. Від вулиці Перля стоять спалені доми. Найбільше спустошення коло старого будинку гімназії. Тут, по обох боках вулиці, погоріли доми. Неушкоджений будинок "Народної торгівлі", але склеп розграбований, як і готель Адлера... Вулиця Міцкевича (давніша Панська) рівно ж зграбована і спалена. Прекрасний парафіяльний костел пошкоджений. Залізничний дворець спалений і розбитий. Передмістя смиковецьке потерпіло менше, а микулинецьке не нарушене."

Інший посол до австрійського парламенту, відомий мовознавець та історик літератури Олександр Колесса, побувавши у Тернополі зразу після відступу російських військ, писав: «Квітуча столиця Поділля напівзруйнована».

Час і невтомна людська праця залікували рани. Місто відродилось. Але нищівна сила руйнувань і спустошень Другої світової майже повністю знищила історичний Тернопіль. А в післявоєнні роки до нищення історичних та архітектурних пам'яток міста доклали рук "визволителі". 

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "У нестримному леті літ" / ст.14

Немає коментарів:

Дописати коментар