Любомира Бойцун про тернопільську вулицю Перля


Була вона у найстарішій дільниці міста — середмісті, яке формувалося ще в межах замкових валів. Прилеглість до замку і торговельних майданів визначала національний склад і заняття мешканців. Тут селилися купці, крамарі, ремісники. Здавна неподалік від Старого ринку осідали євреї, їх право і привілеї не раз визначалися грамотами власників міста. Ще в інвентарі за 1672 рік у старомісті згадується вулиця Жидівська.

Цікаву характеристику п'ятій дільниці міста, куди входила вулиця Перля, знаходимо у документах середини XIX ст. Було 437 номерів, мешкало 8776 осіб. 80 відсотків мешканців становили євреї, по 10% — поляки та українці. Проживало тут 75% купців і крамарів, 15% — ремісників, 10% — робітників. Переважали такі ремісничі спеціальності: шевці, кравці, слюсарі, пекарі, столярі. Було тут багато носильників-вантажників, або, як їх називали, труґарів.

Нове архітектурне обличчя середмістя вимальовується після Першої світової війни. Під час відбудови і реконструкції вулиці вирівнюються, розширюються, на багатьох будинках нарощуються нові поверхи. Але історичний характер забудови зберігся. Вулички тут короткі й перетинаються. Кам'яниці з'єднані між собою у суцільні ряди. Кожна з них вирізняється своєю архітектурою і милує око оздобленням.

Вуличка, що носила ім'я Перля, пробігала зі сходу на захід паралельно до сучасного майдану Волі й сягала Старого ринку (тепер двір Майдан Волі,1)

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Вулиця Йозефа Перля" / ст72

Немає коментарів:

Дописати коментар