Любомира Бойцун про тернопільську вулицю Тадеуша Рейтана


Навколо старовинного майдану (тепер Майдан Волі) сформувались вулички. Серед них — вулиця Перля (про неї окрема розповідь).

Декілька старих будинків з оригінальним оздобленням збереглось на вулиці, що носить ім'я патріарха Йосифа Сліпого (стара назва Рейтана, а в радянські часи — Зої Космодем'янської). 

Анотаційна дошка на наріжному будинку нагадує про те, що названа вона в честь ісповідника віри, уродженця с. Заздрість Теребовлянського району, випускника Тернопільської української гімназії блаженнійшого Йосифа Сліпого. Символічно, що ця вулиця веде до катедральної греко-католицької церкви. 

Тут зберігся будинок (сучасний № 3), в якому у 1887,1898 і 1905 pp. зупинявся Іван Франко. Тоді письменник замешкав у свого приятеля, відомого адвоката Северина Даниловича — одного із засновників Української радикальної партії.


Меморіальна дошка засвідчує, що тут бував і Василь Стефаник. Цей будинок кінця XIX століття зазнав значних змін.


На сучасній вулиці збереглось ще два будинки №№ 5 і 7. Їх архітектурне обличчя майже не зазнало змін. Однак вони потребують ремонту та реставрації.

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Головна площа старомістя" / ст67

Від себе..

Щодо Сліпого 3, то питання його "збереженості" вважаю дискусійним. Гляньте на повоєнне фото, в тому секторі видніється, або частина згадуваної камениці або Сліпого 5.

Щодо Рейтана, то мабуть йдеться про Тадеуша..

Тадеуш Рейтан (біл. Тадэвуш Рэйтан, пол. Tadeusz Reytan, Tadeusz Reyten, Tadeusz Rejtan; *1740 р., Грушівка — †8 серпня 1780 р., Грушівка) — правознавець, юрист, автор мемуарів та численних маніфестів, військовий і політичний діячВеликого князівства Литовського. Учасник Барської конфедерації, депутат «подільного» Сейму Речі Посполитої відНовогрудського воєводства Великого князівства Литовського провінції Речі Посполитої. Який разом з кількома іншимипослами рішуче протидіяв анексії Російською імперією державних територій Великого князівства Литовського[3][4] провінціїРечі Посполитої. Вважається одним з останніх, хто позитивно застосовував вето «Liberum veto»[2]. В Білорусі та Польщівважається національним героєм, прикладом патріотизму і самовідданості. Його ім'ям названі численні школи, гімназії,ліцеї, військові частини тощо.

Немає коментарів:

Дописати коментар