Любомира Бойцун про тернополян Перлів, школу та фундацію ізраїльських сиріт


Поруч (із Новою синагогою) містилася приватна чотирикласна школа імені Й. Перля,   заснована єврейським  просвітителем, та    єврейське    культурно-освітнє товариство. Спочатку в школі навчалося лише 16 учнів, діяла вона у помешканні Й. Перля, котрий був і вчителем, і директором. Згодом на кошти засновника спорудили окремий одноповерховий будинок, який незабаром став двоповерховим. Навчались у школі з 7 до 15 років. У 1815 році австрійська влада затвердила статут школи Й. Перля. У 1820 році фундатор школи передав споруду громаді, але з умовою, що вона буде використовуватись тільки за призначенням.

Михайло Перль

Розпочату батьком справу після його смерті продовжив син — Михайло Перль — міський аптекар. До речі, він став першим серед євреїв Австрії аптекарем: до цього ліцензії на ведення аптек євреям не видавались. Успішно склавши 1840 року у Львові педагогічні іспити, М. Перль очолив школу. Навчальний заклад розвивався, збільшувалася кількість учнів і вчителів. Так, у 1869 р. в ньому навчалося 656, а в 1873 р. — вже 700 учнів. Подібні заклади виникали не тільки в інших містах Галичини, а й у Східній Україні. Нерідко керували ними випускники школи Й. Перля. Зокрема, один з перших учнів Стерн очолив школу в Одесі.

М. Перль помер у 1885 p., проживши 82 роки, з них 60 він віддав освіті. Його подвижницьку працю відзначив австрійський уряд — нагородив Хрестом заслуги. Будучи бездітним, весь свій маєток М. Перль записав убогим.

Крім синагоги, на вулиці було ще декілька приміщень для молитви. 

Стояв тут і будинок фундації ізраїльських сиріт імені Лазаря Флейшмана

У перших поверхах багатьох кам'яниць розміщалися різноманітні крамниці й майстерні, були серед них книгарня й склад, аптека й оптика і навіть купецько-кредитний банк. Вуличка була своєрідним центром бізнесового і культурного життя тернопільських євреїв.


НАСЛІДКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ


Великої руйнації зазнала вулиця Перля у роки Другої світової війни. Жертвами голокосту стали її мешканці. Окрасу вулиці — синагогу — розбили під час боїв 1944 року і пограбували. Руйнувань зазнала вся вулиця, та остаточно вона зникла з карти Тернополя під час реконструкції центральної частини міста й спорудження у 1957 році центрального корпусу Медичної академії. Розташований він у районі колишньої синагоги. Правда, в Тернополі у процесі перейменувань одну з вулиць названо іменем Перля. Але вона — не свідок вікової історії.

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Вулиця Йозефа Перля" / ст74,75

Немає коментарів:

Дописати коментар