Любомира Бойцун про історію Руської вулиці


Давня вулиця Руська (починалася від перетину із сучасними Замковою та Маркіяна Шашкевича і сягала до перетину із бульваром Тараса Шевченка) в кінці XIX — на початку XX ст. — одна із бізнесових артерій міста. Тут містилися крамниці, склади, аптеки та аптекарські магазини, зосереджувалася вулична торгівля, яка іноді навіть заважала рухові транспорту. На Руській знаходилися крамниці із м’ясними виробами Партенія Яримовича, Григорія Грицини і Олександра Салевича. Було тут й українське ательє "Русалка".

У церковному будинку розташувалася кооператива "Будова церкви", яка мала свої філії на вулицях Тарновського, Острозького та на Зарудді. Створена вона у 1927 році з метою накопичення коштів для будівництва нової церкви.

Неподалік від Середньої церкви тримав крамницю залізних виробів міщанин Кузьмович, а навпроти містилася крамниця І. Яцуся зі склом та рамами. На Руській вулиці мав гуртівню продовольчих товарів В.Трач, склад галантерії — Є.Домарацький, Стадник і Ю. Кручовий — крамниці із текстилем, а В. Послушний — крамницю зі шкірою та шевську майстерню, або — як тоді казали, — "варстат".

Були тут також книгарня та склад друкованої церковної продукції кооперативи, "Будучність". Власником друкарні й книжановський, відомий у місті доброчинними справами. На цій же вулиці знаходилась молочарня, ресторан О. Савуляка, а ще один такий заклад, на розі вулиць Руської та Острозького, належав Горкові. 

Ресторан «Горка”

У буфеті ресторації Горка, — згадує дочка власника, — завжди можна було знайти декілька сортів ковбас, у тому числі і паштетівку, шинку, полядвицю, м'ясні рулети (балярони), заяці (кльопси). Славилась вона різноманітними маринованими оселедцями. Фірмовими стравами тут були фарширована риба і флячки. Варили помідорову, фасольову зупу, борщ і капусняк, росіл з макараном (тоді так говорили) або гречаною кашею. Начиняли і запікали кури, смажили карманадлі (відбивні), частували копченою кров'янкою і гуляшем. Подавали також пиво, чай, какао та каву. А до кави пекли солодке — найчастіше пляцок з цукатами. Був належний вибір і міцнішого. До послуг гостей тримали більярд та радіо. 

Ось таким був сервіс у затишних тернопільських рестораціях, кав'ярнях і кімнатах для сніданків. Неподалік від закладу Горка роздувались міхи у кузні Анаповича.

Було також декілька шинків, пив'ярень та закусочних (як тоді казали — "кнайп"), які тримали євреї. Деякий час на Руській вулиці містилася редакція сіоністського часопису "Gazeta Tarnopolska" і посередницьке бюро Фрома. Крамницями з галантереєю та мануфактурою володіли тут єврейські купці, але з часів давнього тракту на Руській зберігалася присутність українських купців та ремісників. Далі старовинна торгова артерія проходила через Микулинецьке передмістя на Буковинську дорогу (тепер вулиця князя Острозького).

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "На давньому торговому тракті. Микулинецьке передмістя" / ст87-89

Немає коментарів:

Дописати коментар