Любомира Бойцун про Йозефа Перля та Нову синагогу (1813)


Розпочиналася вона оригінальною архітектурною спорудою — новою синагогою, зведеною з каменю у 1813 р. Саме Йозеф Перль (1773 — 1839) — відомий  єврейський   культурний  діяч, засновник фундації ім. Й. Перля — був її будівничим. Як людина передових поглядів і послідовник німецького філософа М. Мендель¬сона, він орієнтувався на прилучен¬ня євреїв до європейської культури.

Народився Й. Перль у Тернополі у сім'ї багатого купця. З дитинства проявив великі здібності до навчання, особливо вивчення Талмуду. Але, уступаючи бажанню батька, оженився у молодому віці. Як купець, здійснює численні подорожі по Європі, спроваджуючи вино, віск, деревину та інші товари. Саме під час купецьких мандрів він знайомиться із прихильниками вчення Мендельсона, вивчає німецьку, французьку та латинську мови.


У 1812 році Й. Перль засновує першу єврейську друкарню, яка потім стає власністю Н. Пінелеса. У ній друкується релігійна література, а також календарі на 1813, 1814, 1815 роки, укладені И. Перлем. У них містились астрономічні відомості, переліки свят всіх віровизнань, а також релігійно-етичні оповідки єврейською мовою. Й. Перль — автор праць з релігійно-етичних проблем, а також граматики єврейської мови для учнів своєї школи, завзятий бібліофіл.

Просвітитель став також ініціатором ширення ремесла серед галицького єврейства. Тому прагнув заснувати ремісничу школу для молоді. Метою И. Перля було виховання ітелігентного єврейського купця та ремісника. Цій справі він присвятив своє життя. Перед смертю він записав 4000 фло¬ринів на користь єврейського шпиталю. А дохід від 6000 флоринів призначив на навчання єврейських ремісників. На цій основі утворено фундацію ім. Й. Перля.

Нова синагога відома ще під назвою темпль — будинок молитви. Так вона значиться і на старих картах Тернополя. Тут зберігалися старовинні священні книги євреїв — Тори, функціонувала багата бібліотека, в якій були й гебрейські джерела. Основу її становив дар засновника — 8000 цінних книг кращої на той час книгозбірні Тернопільщини. Синагога вирізнялася багатим оздобленням, що видно на давній світлині.

У КНИЗІ ПОДАНО ПІДПИС: ВУЛИЦЯ ПЕРЛЯ. НА ПЕРЕДНЬОМУ ПЛАНІ ВИДНО
НОВУ СИНАГОГУ І ШКОЛУ. ДОСІ НЕ ДІЗНАВСЯ ВІД СТАРОЖИЛІВ БІЛЬШЕ ПРО СПОРУДУ І ПРО ТЕ, ДЕ
САМЕ ВОНА МІСТИЛАСЯ (ЛІВОРУЧ ЧИ ПРАВОРУЧ). БІЛЬШЕ НА КАРТІ 1908Р

Тернопіль у плині літ (2003) / Любомира Бойцун
Розділ "Вулиця Йозефа Перля" / ст73,74

Немає коментарів:

Дописати коментар