Про тернопільську акварель Наполеона Орди


До акварелі Наполеона Орди. Праворуч видно замок на Загребеллі та будинки. Пропоную переклад з польського рукопису, що зберігається в колишньому закладі Осолінських у Львові, "Перша подорож по Галичині" (к.ХІХ ст.)

"...на другому кінці враз над ставом знаходиться друга церква, з цього місця найгарніший вид на Загребелля. Бачиш тут на високій горі понад річкою вишуканий палац спертий на колонах, в оточенні англійського парку. Загребелля відповідає своїй назві у повному значенні цього слова і є приємним місцем як по свому положенню, так і щодо забудови i всього господарства. Tут і там розкидані охайні будиночки, утворюючи цілісний ланцюжок. Tільки новий палац разом з парком, стайнями, кухнею і господарськими будовами на одному ніби навмисно вишуканому пагорбі оточений суцільним муром - складає єдину цілість. В цьому місці колись був замок - тимчасова садиба Хербурта Міколая Конєцпольського та інших ватажків, які поставили дві варти на шляху, звідсіля контролювали Татар. Серед англійського парку є велика мурована з цегли (альтанка - закреслено) дом з книгозбірнею, яка складається з кількох тисяч творів знаменитих авторів. Хлоп на Загребеллі - заможний, його господарство в порядному стані. Сам дідич ясновельможний граф Вінценти Кросновські зі своєю шановною дружиною – зичливі, приємні та гостинні".

І ще штрих до постаті графа - в 1837 р. він поскаржився до дирекції поліції у Львові з претензією до дирекції Польського театру у Львові, що та не запевнила йому абонемент на ложу в театрі!!!!!! Це вже документ з Архіву акт давніх у Варшаві. 
Немає коментарів:

Дописати коментар