Пан Олександр про останній бій УПА на Тернопільщині (1960)


14 квітня 1960 року. Саме тоді був останній бій українського підпілля – Петра Пасічного (псевдо «Чорний»), його дружини Марії Пальчак («Стефа») та охоронця Олега Центнарського («Клим») у лісі під хутором Лози з військами КДБ. На той час бій мав суто політичне значення, адже збройний опір ОУН-УПА було давно зламано. Однак патріоти маленького поселення Лози відважилися кинути виклик радянській владі. До того ж вони мали стійке переконання, що мрію українського народу про відновлення власної державності не вдасться вбити жодному ворогові. Але бій став трагічним для Олега і Петра. Вони загинули, застрелившись із власної зброї, а поранена Марія потрапила до рук кадебістів. Її засудили до п’яти років тюрми і десяти років таборів. Коли вона вийшла на волю, прожила ще довге життя і померла у 75-річному віці.

Студенти Бережанського агротехнічного коледжу вирішили відтворили події бою поблизу місця, де встановлений пам’ятний хрест, щоб показати звитягу нескореної трійці.

# # # # # #

Олександр Столяров про те, як батько (Олексій) лікував дівчину, ймовірно Марію Пальчак, яку привезли в Першу міську лікарню Тернополя після описаних вище подій. Стоп-кадр взято із відео Антона Марчевського.

Немає коментарів:

Дописати коментар