Ірина Максимів про тернопільських "фольцдойчерів"


- ЧИ ЙШЛИ УКРАЇНЦІ В НІМЕЦЬКУ ПОЛІЦІЮ?

Ні прошу пана, українці йшли в німецьку поліцію, безумовно. Але «фольцдойчерами» їх не робили. Хотя, напевно, вони і мали таке бажання. Багато наших українців хотіли будь «фольцдойчерами». А чому? А тому, що вони мали в цьому матеріальний інтерес. Тому що мав той..де зараз (Йдеться про південну частину Шевченка,23) гастроном на Шевченка вулиці. То там колись було такими великими, на розі Кульчицької, де кінчається..Пасаж Адлєра (Кульчицької). То там той гастроном, то там отакими во великими готичними цифрами (помилилася - буквами) було написано «Нур фір дойчен – тільки для німців». Але як ти мав карту «фольцдойчера» то ти також міг іти до того склепу і всьо собі купувати.
- А ПОЛЯКИ ЙШЛИ В «ФОЛЬЦДОЙЧ»?

Так само йшли (фраза Ярослава Максиміва, чоловіка). 

Але хто йшов?! Мусів мати якесь німецьке походження. Якщо було німецьке походження...хтось десь там колись був німець. А в нас таких багато було. І тим давали «фольцдойчера». 

- АЛЕ ВСЕОДНО НЕ ВСІ ЛЮДИ, ЯКІ МАЛИ НІМЕЦЬКЕ КОРІННЯ ЙШЛИ В ТІ «ФОЛЬЦДОЙЧЕРИ»?

Ні, певне шо ні. Та шо то.. Я вам кажу, що то було сугубо матеріальна заінтересованість. Більше нічого. 

- АЛЕ ДО ТИХ ЛЮДЕЙ ПРОСТЕ НАСЕЛЕННЯ ЯК СТАВИЛОСЯ?

О, нє!

- НЕСПРИЙМАЛИ?

Нє. (підтверджує погане ставлення). Мій татко був «гофс майстером», ну, головний майстром «арбайзамту» я то колись вже розказувала. То мій татко не мав ніякого німецького походження, крім того, що він працював у Німеччині. Але так як він був таким «гаус майстром», він займав високу посаду в тому «арбайзамті» то йому шеф (директор) «арбайзамту» запропонував. Шоб він, оформіть його як «фойцдойчера», але татко не погодився. 

- БО ЛЮДИ ЇХ ІГНОРУВАЛИ, НЕ ЛЮБИТИ?

Та так. 

- А КОЛИ НІМЦІ ВІДСТУПАЛИ, КУДИ ПОДІЛИСЯ ТІ «ФОЛЬЦДОЙЧЕРИ»?

Втікли

Відзняв: Володимир Мороз

Немає коментарів:

Дописати коментар