Історія тернопільської вулиці Багатої (2006)


Із плином часу багато чого змінюється, люди, міста, події. Незмінними вони залишаються тільки у наших спогадах. Тому, коли заглянути у глибину років можна побачити минуле, тільки треба вміти дивитися та розказати побачене.

Ми спробуємо це зробити із тернопільським краєзнавцем Володимиром Сушкевичем. Про Тернопіль він знає усе і навіть трохи більше. Наша розповідь про Тернопіль 40-50-их років, Тернопіль у стилі ретро.

Розпочнемо з центру. За центральною трасою вулиці Руської заховалася вулиця Багата. Колись тут жив єврей на прізвище Багат, ймовірно звідци й пішла назва. А ще й селилися тут люди заможні, тож з часом і стала вулиця Багата. Сьогодні доречі на цій вулиці теж облаштувалися люди не бідні, ВО «Тернопільспирт», Тернопільське лісове господарство, на розі дорогий магазин.

Криниця на Багатій та знущання над божевільним хлопцем

А у війну на місці де тепер магазин телефонних пристроїв (ймовірно Мстислава 2, хоча я чув від старожилів що цей будинок, хочай надбудований, але все ж довоєнний) була велика криниця.


До помпи прикували на ланцюгу напів божевільного юнака, ланцюг був довгий. Юнак міг відійти на десяток кроків, але далі зась. Він помпав воду і наливав її у бочки німецьких солдатів. Коли холодні дощі геть замучили юнака десь із сотня тернополян зібралися біля німецького командування з проханням-вимогою припинити знущання над хлопцем і…о диво..фашисти змилувалися над в’язнем.

Багата 2 та 5

Нині на вулиці Багатій збереглося три старих будинки. Один із них №5, поруч – післявоєнний, а ще цікавий будинок на вулиці Багатій,2. Тут колись жила медсестра пані Шкільна, у будинку щей досі мешкають люди, які пам’ятають розповіді про цю жінку. Кажуть була дуже вродливою, вечорами сідала на лавочці у дворі будинку і грала на гітарі. Пані Шкільна вже померла, але десь ніби то на Борщівщині живе її син Володимир.

В цьому ж будинку був один із клубів будівельників куди міська дітвора ходила дивитися фільми.

Довгі бараки

А на місці де тепер обласне лісове господарство довгий час був довжелезний барак де жило чимало тернополян, які втратили у війну свої помешкання. Було тісно, але жили дружно і весело.

Ось такі спогади про найдавнішу вулицю, яка заховалася у самісінькому центрі Тернополя. Вона згадується у документах ще 17 століття. Над нею вирував вогонь, вибухали бомби, свистіли кулі, але вона вижила і вабить до себе перехожих.

І ще одна деталь, але вже із днів нинішніх. До старих будинків, як виявилося ще досі не підведені комунікації. Тобто як кажуть..усі зручності у дворі. Можливо з часом на місці цих довоєнних будівель постануть нові комфортабельні котеджі, а що вулиця у центрі той коштуватиме таке житло ох як не дешево. І тоді вулиця Багата вкотре виправдає свою назву.

Немає коментарів:

Дописати коментар